KLASIKA POD HVĚZDAMI (Buchlovice, 4.7. 2012)

6. srpna 2012 v 11:41 | Autor |  ZA KULTŮROU, DRAHOUŠKOVÉ? (recenze rozmanité)
KLASIKA POD HVĚZDAMI (Buchlovice, 4.7. 2012)
Francouzská opera odehrávající se ve Španělsku, nastudovaná českými a ruskými pěvci. Byl to vskutku kosmopolitní večer v zahradě moravského zámku Buchlovice.
Trefit se do alternace bylo jako hrát šipky se zavázanýma očima. Prostě jste si vybrat nemohli, což se stává (u nás?) velmi často. Musím bohužel konstatovat, že to bylo úplně jinak, než jsme chtěli.

Tato recenze se bude, ač to mnohým bude proti srsti, nést v duchu srovnávání. My bad. Ale nemůžu si pomoci.
Letos je to již třetí ročník projektu Klasika pod hvězdami. A druhý, který jsem měla možnost vidět. První byl ten první. Tedy rok 2010 a Dvořákova Rusalka. A bylo to fenomenální. Možná proto, že to byla moje první opera. Ale teď už jsem zkušenější, i když stále spíš začátečník. Troufnu si říct, že i když to bylo solidní, trochu to zklamalo má očekávání. Hned vám vysvětlím proč.
Ač se mnou spousta lidí nebude souhlasit (důvody vynechme), tu vysokou laťku mého horizontu očekávání způsobila ona "osekaná" Carmen Moravského divadla v Olomouci. I když je scéna divadla malá, bylo to dotažené skoro po všech stránkách - například rafinovaná otáčející se aréna na býčí zápasy (měnící se v jinou kulisu, ale bohužel už si nepamatuji v co konkrétně), kostýmy krapet futuristické (na rok 1830), nijak přelomové, spíše minimalistické (teď nemám na mysli talent korzetů odhalovat a vyzvedávat ženské přednosti, ale jejich jednoduchost). Třebaže bylo publikum připraveno o některé skvosty, to osekání jí prospělo - holt je jiná doba, attention span se lidem zkrátil jako vlasy paní sládkové, je to diskurs doby, lidé jsou zvyklí na dynamický syžet bez zbytečného zhušťování (a proto je třeba tomu přizpůsobit klasická díla - prostě je taková doba, naše životy jsou nyní takové). V době vzniku byla taková tříhodinová opera snad to nejkratší. Představení musí být divácky přitažlivé i široké veřejnosti ( a ne jen pro fajnšmekry), jinak na klasiku už nikdo kromě pozérů chodit nebude. A taky jsem měla štěstí na výbornou alternaci.
To olomoucké představení jsem si pamatovala ještě hodně dlouho (okamžitě jsem se zásobila Bizetovou hudbou), a když jsem se dozvěděla, co bude na letošní Klasice pod hvězdami, veselila jsem se tři dny.
Co se týká účinkujících, doufali jsme v něco trochu jiného, ale i tohle bylo velmi solidní. Projev Carmen (GALIA IBRAGIMOVA) byl velmi uhlazený, možná až moc - na Carmen to byla až moc velká dáma. Na druhou stranu herecký výkon (i pohybový) to byl velice dobrý (což není u oper až tak časté, ehm). A v mluvených částech měla výbornou francouzštinu (aspoň to tak znělo, francouzsky neumím, muhahaha). Escamillovi (RICHARD HAAN) se taky nedá nic vytknout. Pěvecky zajisté ne. Snad jen to, zpěv na stole mi osobně přijde spíš jako ženská záležitost. A neubráním se srovnání s představením, co jsem viděla v Olomouci - David Szendiuch mezi svými kolegy hodně vyčnívá (nejen výškou), ten hlas prostě poznáte. Velmi zapůsobila Micaela (LIANA SASS) - arie "Je dis que rien ne m'epouvante" byla naprostá dokonalost…
Kostýmy byly příjemným překvapením, když teda nepočítám kostýmy pánské (nic extra) a šatičky tanečnic v posledním dějství (jako lacinější party kostým na Halloween). Naprostým vrcholem byly Carmeniny šaty v posledním dějství - prostě nádhera!
Co se týče výpravy - chápu, že nemůžu čekat luxusní kulisy při venkovním představení, ale erární taky nemusely být! Až příliš velká moderna na klasickou operu (která podle všeho v klasickém provedení byla zamýšlena).
Spoludiváci opět nezklamali - nedělá jim problém vzít si na sebe botasky a úpletové třičko s tříčtvrťáky - o tom, co si jsou lidé schopni obléct do "kamenného" divadla bych mohla psát eseje (splést si společenský oděv s úpletovými šaty na piškotéku není nic neobvyklého - hlavně že jsou na tom třpytky) - ale budiž jim odpuštěno, když je to venku a cesta k místu konání byla víc než trnitá (kamenná, písčitá a nakonec bahnitá).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama