Charakter člověka vs. intelekt, talent

16. září 2012 v 23:51 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  Svět lidí (články depkoidní)
Milí (ne)věrní, příležitostní i náhodní čtenáři,
toto je má úvaha ne téma týdne, jímž je "charakter člověka". Už dlouho mě zajímá, zaráží, uráží, překvapuje a těší vztah charakteru a inteligence, případně talentu - prostě schopností.


Mají schopnosti vliv na charakter člověka?
Existují nějaké vzorce spojující charakter a intelekt?

Čím větší vzdělání, tím větší charakter?
Je pro život důležitější intelekt, nebo charakter?

Pokusím se vám vyložit můj pohled na tuto problematiku a snad trochu zodpovědět tyto otázky z pohledu člověka, který žije něco málo přes dvacet let. Budu vycházet pouze ze zkušeností, které jsem nebyla za svůj krátký život. (To dělá asi 5 let zkušeností).

Umělci a maňoši
Měla jsem to štěstí, že jsem mohla nahlédnout na obě strany mince. Pro středoškolská studia jsem si nezvolila školu pro tzv. elitu národa (čti gympl), ale odbornou školu. Byla zaměřená nejen teoreticky, ale i prakticky a umělecky. Mohla jsem se tedy setkat s lidmi, kteří se pohybují v profesích s nejnižšími platy za fyzickou práci, i s rádoby umělci.
Pro vysokoškolská studia jsem si zvolila filologii - obor, který dělá jen málo lidí bez střední školy pro elitu národa. Ale i přes svůj "handicap" jsem všechny akademiky překvapila a obstála.
Zpět ke středoškolským studiím - jak uspěli umělci a maňoši v mém testu ACH (Aňulin charakterometr)? Nu nevím, děti, nevím. Od umělců jsme si já i spolustudující užili spousty podrazů, přehnané kritiky, vyslechli spoustu sprostých nadávek na naši adresu (ano, od učitelů) a od vyučujících mužského pohlaví i spoustu zvrhlých sexuálních narážek (jako třeba to, že ve stěně, která byla mokrá od prasklého potrubí, je ve skutečnosti zazděn obraz Velký masturbátor). Žádný z těchto umělců to zatím nikam nedotáhl.
Pak tu máme takzvané "paní mistrové". To je skupina, která vyžaduje zvláštní zacházení. Nedovedu ji totiž hodnotit celkově, protože paní mistrové se lišily kus od kusu. Byly takové, které byste si hned zabalili do kabelky a utekli s nimi domů, ale i takové, které smrděly minulým režimem i z fotky. A pak jsme tam měli i jeden kus, která věřila v matriarchát a celou dílnu pro praktická cvičení samozvaně vedla a všechny studentky ponižovala poznámkami o jejich vzhledu.
Další skupina občanů, se kterou jsem se tehdy seznámila (a která se sem hodí) jsou tzv. maňoši (čili primární a sekundární sektor). Měla jsem tu čest brigádničit v jednom kdysi obřím závodě, který byl nedávno úspěšně vytunelován. A jací jsou maňoši? To jsou lidi, kteří nemají čas okounět. Každý si hledí své práce. O polední přestávce (jediné z celé osmihodinové šichty) pár babic pomlouvá jednu o hodně mladší kolegyni. Zbytek se explicitně baví o sexu (hodně jsme se tam v sedmnácti letech přiučili). V celku to byla veselá parta, i když z některých šel strach. Byli velmi sebeironičtí, ale přesto sebevědomí. Jestli byli poctiví a jestli by vám pomohli v nouzi, už jsem zjistit nestačila, protože to byla krátká brigáda. Nemůžu však zatajit, že mezi mými známými, kteří, jak se říká, "to nedotáhli dál než na učňák", je mnohem víc lidí, kteří jsou ochotní pomoct, než mezi vysokoškoláky. Na mém charakterometru většina z nich uspěla lépe (než vysokoškoláci).
Znamená to, že jsem komunista?

IQ jako důkaz?
Zdá se, že se rozmohla nová móda. Přebíjet se v číslech. Kdo má větší, ten je lepší. Nemluvím teď o centimetrech, ale o certifikátech z MENSA. Na jedné internetové diskuzi, už nevím, čeho se týkala (ale určitě ne inteligence), se do mě pustil jeden mladík s tím, že jeho názor je víc kompetentní než ten můj a hrdě se oháněl tím, že jeho inteligenční kvo(k)cient dosahuje čísla 135. (Jeho profil byl velmi kultiovaný a bez pravopisných chib). A byl si natolik jistý svou výjimečností (oznámil mi, že IQ nad 130 mají jen 2% lidí u nás), že ani nezapochyboval o tom, že ta, nad kterou se povyšuje, má určitě IQ menší než on.
Celkový projev toho pána byl přinejmenším arogantní a namyšlený (asi tu šťastnou novinu o svém IQ zjistil čerstvě).
Proč si lidi myslí, že IQ svědčí o kvalitě člověka? Proč si to myslí většina z těch, kteří jej mají "vysoké"?
Občas se mi zdá, že snad asi znám osobně celé ty 2%. Výrazný respekt mám z lidí, kteří mají IQ 150+ (v jakých výšinách asi myslí?). 130-140 mě asi překvapí, jenom pokud nebudou namyšlení. Vždyť říkám, že jich tak polovinu beztak znám.

Sečtělý člověk s tituly = velký charakter?
Talent a intelekt dobře unese jen ten, kdo má charakter. Pokud jste bezcharakterní krysa plná nenávisti a zloby, tak se to nakonec všechno obrátí proti vám. Že nemám pravdu? Že můžete být talentovaní a zároveň namyšlení a arogantní a úspěšní?
Představte si takového mladého úspěšného člověka, svobodného, finančně zajištěného a ve svém oboru poměrně známého. Dělá si PhD (ale nikdo neví, jak dlouho už). Učí na prestižních univerzitách. A teď si představte, že takový člověk zesměšňuje svého studenta, který podle jeho slov odevzdal opravdu dobrou práci, dělá mu kázání a vysmívá se mu do očí, že mu nevěří, že něco takového mohl tento student napsat (se slovy "přece oba víme, jak na tom jste"). I když si mohl ověřit, že ona práce opravdu nikde na internetu neleží a je výplodem vyděšeného studenta, který ji dosmolil pět minut po deadlinu, nezajímá ho to, protože on si myslí, že vás dovedl posoudit svým zkušeným okem a sedmi léty pedagogické praxe lépe, než programy k odhalování plagiátů.
Opravdu se člověk, který je hoden obdivu, chová s takovou zlobou a záští k dalšímu dospělému člověku, který "nedopatřením" napsal dobrý esej?
Možná, že takoví lidé mají talent a svou práci dělají dobře (krom té pedagogické), ale rozhodně to nejsou osobnosti, jejichž názor by vás měl ovlivnit. Nefér chování je známka opravdu slabého charakteru v posledním zažení.
Někteří lidi tolik touží být nejlepší, že nesnesou, když je někdo taky docela dobrej... Budiž jejich zloba tou největší pochvalou pro vás.

Pokorní géniové
Možná jste si taky všimli, že ty opravdová esa ve svém oboru jsou velmi skromní a pokorní lidé. Patří sem mnoho úspěšných a i doslova geniálních umělců, vědců a osobností. I takový Neil Armstrong byl jedním z nich. A mnozí další. Kdo čte rád životopisy, může napsat jména takových do komentářů.
Můžu se pochlubit, že jsem měla možnost takové lidi potkat. Je to pan profesor Hilský (anglista, náš nejlepší překladatel Shakespeara). Tento pán má neuvěřitelné znalosti nejen ve svém oboru, ale jak poznáte na jeho přednáškách, tak i v jiných oblastech se s přehledem orientuje (a všechno to umí při svých výkladech skvěle propojit). Jeho pokora a skromnost při tom všem, co v životě dokázal, je neuvěřitelná. A totéž můžu říct i o paní doktorce Hilské, která překládá mimo jiné texty Virginie Woolfové, které jsou známé svou složitostí (co se týče významových rovin), s neuvěřitelným citem. Zároveň je to velmi milá dáma, která se studenty jedná jako se sobě rovnými, pamatuje si všechny ze semináře jménem a když se splete, tak se vám ještě omluví (a nemusela by, vždyť kdo si má tolik lidí pamatovat).
A teď to srovnejte s mladými kantory, kteří si ani ještě nedodělali velký doktorský titul...


Když ležím v knihách, tak mi maminka vždycky říká: "Uč se moudrá býti." Moudrost, myslím, znamená i to, že člověk zkrotí svoje ego a připustí si, že je omylný a smíří se s tím, že tu vždycky může být někdo lepší. To se podle mě podařilo jen těm opravdu nejlepším. Člověk se chytrý může narodit, ale moudrým býti by se měl učit celý život. A je nemoudré se nad lidi povyšovat.

Áňa
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Malleus Malleus | Web | 17. září 2012 v 14:19 | Reagovat

Zajímavé zkušenostní posouzení. Jen bych řekl, že těžko lze s jistotou určit, v jaké sociální či intelektuální vrstvě je více dobrých, či zlých lidí. Nicméně rozumný, moudrý člověk není definován tituly či počtem bodů iq.

2 prcek prcek | 13. prosince 2012 v 16:26 | Reagovat

Jakož to ex-student stejné odborné školy musím dodat, že jsem se pobavila nad výstižnou charakteristikou pracovníků :D Sice jsem nebyla terčem ataků ( až na jednu jedinou výjimku :D ) odehrávajících se v hodinách či na pracovišti, ale musím uznat, že od vystudovaných profesionálů, kteří od nás vyžadovali více než výborné výsledky, to nebylo každopádně profesionální! ;) Omluvou jim snad může být jen snaha nás připravit na život ve společnosti plné přetvářky a protekce...
Co se týče toho obrazu Velký masturbátor :D :D :D tak tahle maličkost mi asi ušla :D

Nicméně charakteru člověka s méně nakombeným IQ si cením nad míru více, než intelektuálních diplomovaných chytráků bez špetky lidskosti...Pokud ovšem je objevena výjimka, tak všechen respekt ;)

3 Anka Moravanka Anka Moravanka | Web | 15. prosince 2012 v 20:37 | Reagovat

[2]: Oh, děkuji, jsem ráda, že si myslíš, že jsem je vystihla :)
Připomeň mi , prosím, jaký jsi tehdy zažila atak? Já tě vždycky obdivovala, jak si na tebe nikdo netroufne :D

4 prcek prcek | 17. prosince 2012 v 11:12 | Reagovat

Spíše se jedná o jednoho kantora :D Který využil příležitost, kterou jsem nečekala... Nic čeho bych se nevzpamatovala :D Ale jinak máš pravdu, vycházela jsem se všema v pohodě :)

5 Anka Moravanka Anka Moravanka | Web | 18. prosince 2012 v 15:26 | Reagovat

[4]: můžeš být, ehm, konkrétnější? :D mě ti totiž zajímá docela :D

6 prcek prcek | 18. prosince 2012 v 20:14 | Reagovat

Můžem to probrat nad kafiskem po Novém roce ;)

7 Anka Moravanka Anka Moravanka | Web | 19. prosince 2012 v 23:27 | Reagovat

[6]: beru Tě za slovo :)

8 já | 5. července 2014 v 22:45 | Reagovat

promiň ale nemůžeš nazývat profesory s nějaké střední odborné školy "umělci"...ti sídlí na Akademii výtvarných umění ...;)

9 Sadalsuud Sadalsuud | Web | 9. září 2016 v 2:57 | Reagovat

krátkodobé nebankovní půjčky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama