OPERA CARMEN (MORAVSKÉ DIVADLO) NA HORNÍM NÁMĚSTÍ V OLOMOUCI (7.9.2012)

8. září 2012 v 12:30 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  ZA KULTŮROU, DRAHOUŠKOVÉ? (recenze rozmanité)
Autor této recenze se přiznává, že Carmen je tak trochu jeho úchylka, ale omlouvá ho fakt, že osud tomu nahrává.
Už třikrát třikrát. Poprvé v olomouckém divadle, poté v rámci Klasiky pod hvězdami a teď zase v podání Moravského divadla, ale tentokrát na malebném Horním náměstí v Olomouci.
Byl to vskutku dokonalý tah MDO, jak přilákat lidi do divadla na příští sezonu. Na venkovním představení se ukázala nepochybně nejsilnější sestava.
Neodpustím si malou odbočku - "provinční" divadla "malých" měst, jako je Olomouc, jsou už z principu opovrhována jako nekvalitní. Většinou do nich zavítají jen místní, když se tam chystají přespolní, tak se mluví o "risku". To je ale velká urážka pro tento soubor. Včerejší večer byl toho důkazem. Věřím, že to přitáhne nové diváky na příští sezonu.


Nevím, co bych řekla, když to nemělo chybu. Byli tam osvědčená esa, která se už těší popularitě, cenám a mají i fankluby (Polášková, Szendiuch, Přibyl), ale i sólisté zatím ne tolik uctívaní (=cenami ověnčení) - myslím tím Jakuba Rouska jako Josého. Od publika zaslouženě sklidil velký úspěch (to ostatně i za své provedení Nessun Dorma na galavečeru zahájení sezony sezony Moravského divadla, který se konal 1. září - jako jediný za celý večer byl potleskem ještě jednou přivolán na jeviště; mimochodem operu Turandot budeme mít možnost již brzo shlédnout právě na prknech MD). Předpovídám, že o panu Rouskovi ještě mnohé uslyšíme.
Ještě bych dodala, že sbor MD je taky skvělý… Až z toho někdy mrazí.


Jak jsem už říkala, měla jsem možnost vidět Carmen v Buchlovicích . Tak si dovolím srovnání. A bude to krátký: Včerejší Carmen na Horním náměstí byla o dvě třídy lepší. V pěveckých výkonech asi tak o tři. Kulisy neskonale lepší. A sbor taky. V Buchlovicích byl snad jen lepší kostým Carmen, který měla ve své umírací scéně. To sice jako oděvář oceňuju, ale operu to nezachrání.
Už by nikdo neměl pochybovat, že soubor opery MDO je nesporné vysoké kvality.

A teď… je čas přistoupit k oblíbené části kritiky - VORP (Všetečné Očko Rejpavého Pozorovatele). Je to část kritiky, která už se nezabývá uměním, ale celkově organizací atd. - umělci za nic nemůžou. Určená především pro neznabohy a posměvačné šmejdy.
Kupříkladu jsem zjistila, že můžete přijít i na poslední chvíli a stejně se posléze dostanete na dobré místo. Ze začátku totiž nešly mikrofony. Spousta lidí OKAMŽITĚ odešla. WTF? Mikrofony nešly asi minutu a půl. Ok, můžeme se posunout o pět metrů blíž. Několik jich to ještě deset minut vydrželo. Ale pak zjistili, že Lucie Bílá nedorazí a že Carmen není jenom Hanabera a Tóréadóóóré smňééééélí (fonetický přepis), tak odešli taky. No co, nestěžuju si, hned jsem viděla líp!
Pak si pamatuji moment, kdy se José, ehm, natolik zapomněl při omakávání Carmen, až jeden pán, co stál na mnou, zvolal "ježišmarja!"
Taky nechyběly drobné technické zádrhely (tím nás technika bude trestat navždy - ještě nikdy jsem nezažila, že by technika alespoň trochu nezlobila - to bude asi tím, že ji stvořil člověk a né bůh). Carmen totiž trochu "prděl" port. Většině mých spoludiváků to očividně přišlo velice vtipné. Mně už tolik ne.
Byla zima, čepovalo se pivo - společenské oblečení nebylo nutností, takže urban styl (ještěže byla tma). Kritizování oblečení se tedy pro tentokrát vyhnu.

S úctou
Áňa

Fotky (i video) si můžete prohlédnout na http://olomoucky.denik.cz/kultura_region/zaplnene-nocni-namesti-tleskalo-vasnive-carmen-video-20120907.html
Stránky divadla: www.moravskedivadlo.cz
(zdroj fotky olomoucky.denik.cz, i-olomouc.com)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stummer stummer | Web | 20. června 2015 v 13:11 | Reagovat

pujčky o vikendu [:tired:]

2 colonels colonels | Web | 20. června 2015 v 19:21 | Reagovat

pujcku na slozenku O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama