Září 2012

Charakter člověka vs. intelekt, talent

16. září 2012 v 23:51 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  Svět lidí (články depkoidní)
Milí (ne)věrní, příležitostní i náhodní čtenáři,
toto je má úvaha ne téma týdne, jímž je "charakter člověka". Už dlouho mě zajímá, zaráží, uráží, překvapuje a těší vztah charakteru a inteligence, případně talentu - prostě schopností.

OPERA CARMEN (MORAVSKÉ DIVADLO) NA HORNÍM NÁMĚSTÍ V OLOMOUCI (7.9.2012)

8. září 2012 v 12:30 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  ZA KULTŮROU, DRAHOUŠKOVÉ? (recenze rozmanité)
Autor této recenze se přiznává, že Carmen je tak trochu jeho úchylka, ale omlouvá ho fakt, že osud tomu nahrává.
Už třikrát třikrát. Poprvé v olomouckém divadle, poté v rámci Klasiky pod hvězdami a teď zase v podání Moravského divadla, ale tentokrát na malebném Horním náměstí v Olomouci.
Byl to vskutku dokonalý tah MDO, jak přilákat lidi do divadla na příští sezonu. Na venkovním představení se ukázala nepochybně nejsilnější sestava.
Neodpustím si malou odbočku - "provinční" divadla "malých" měst, jako je Olomouc, jsou už z principu opovrhována jako nekvalitní. Většinou do nich zavítají jen místní, když se tam chystají přespolní, tak se mluví o "risku". To je ale velká urážka pro tento soubor. Včerejší večer byl toho důkazem. Věřím, že to přitáhne nové diváky na příští sezonu.


JAKUB SCHIKANEDER, VALDŠTEJNSKÁ JÍZDÁRNA (20.4. – 20.10.2012)

8. září 2012 v 11:30 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  ZA KULTŮROU, DRAHOUŠKOVÉ? (recenze rozmanité)
Tak jsem to viděla. No špica, děcka! Co vám mám tady recenzovat? Snad jen můžu dát svůj osobní pohled…
Výstava byla vskutku obsáhlá. Všechno pochopitelně seřazeno podle tematických období. Studie, kresby uhlem. I ta neslavná Plečka, která je postrachem studentů výtvarných škol a která je mnohdy téměř to jediné, co (dle mé zkušenosti) studentíčkům pančelka z bohaté Schikanederovy tvorby ukáže.
Avšak pár favoritů chybělo. Třeba takový Večer v zahradě a V rozjímání…
Nevím jak vy, ale já mám nejraději Nokturna. A vidět to na živo… To je zážitek jak na koncertě či v divadle! I když by se mohlo zdát, že je všechno statické, klidné, meditativní, tak tohle byl zážitek emocionální. Obrazy na reprodukcích jsou krásné, ale skutečný obraz je neuvěřitelný. Hlavně to světlo. To světlo, co se do temných uliček line, vypadá jako opravdové!!
Taky mě velice zaujal obraz, který jsem předtím neznala a to Cikánka s dítětem… Z toho mrazilo.
Řeknu vám, člověk se tam mnohé přiučí řemeslu (zvlášť pokud vaši učitelé vytFarky jsou lůzři, kteří vám nadají, že to máte ošklivý, ale nic neporadí a nevysvětlí). Třeba může odkoukat vrstvení barev.

Tohle je důkaz, že v českém kontextu byli i umělci, na které můžeme být jako velmi hrdí.

Běžte na to. Studenti umění povinně. Výtvarní nadšenci a praktikující umělci ve svém vlastním zájmu. Depresivní jedinci jen s doprovodem.
Máte čas do 20. října 2012!
Více na www.schikaneder.cz


Technická! Aneb na co se můžete netěšit

4. září 2012 v 10:28 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  Zprávy od autora
Drazí věrní čtenáři (ano, oba dva),
jak jste si jistě všimli, tento blog je v začátcích. Návštěvnost je bídná. Proto jsem se rozhodla Vás (ano, oba dva) trochu seznámit s připravovanými články do budoucna a tím (snad) i dát důvod případným návratům na tento blog (nebo Vás definitivně odradit).
V ke zveřejnění v dohledné době (tzn do Vánoc a ještě dál) jsou v mé dílně rozpracovány nebo načrtnuty články takovýchto témat:

Zpověď jednoho z generace Havlových dětí: Jaké je to být UŽ (šíleně) dospělý

3. září 2012 v 19:17 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  Svět lidí (články depkoidní)
Zpověď jednoho z generace Havlových dětí aneb jaké je to už být (šíleně) dospělý
Věda a technika jde čím dál rychleji vpřed. Všechno je dražší. Jsme vyšší, větší, obéznější. Lékařská péče je stále lepší. A tak dále, pokračujte podle gusta. Pokrok nezastavíš.
Ale je tu jedna věc, která je podle všeho furt stejná. Ač ji nikdo nikdy nezměřil (a ještě nikdo nevybádal, jak by se změřit dala). TA NOVÁ GENERACE JE VŽDYCKY HORŠÍ NEŽ TA PŘEDTÍM!
Držte si klobouky, dámy a pánové, jdeme do kytek!

GREEN DAY: OH LOVE

2. září 2012 v 21:49 | Anet(ka), dcera (z) Moravy |  Světonázory (články rozmilé)
GREEN DAY: OH LOVE
Kritický miničlánek na nový singl a video kapely Green Day. (Mimochodém, "kritizovat" tu není v tom pejorativním smyslu, ok?)
Než začnete kritizovat moji kritiku, tak chci říct, že GD jsou skupina mi velmi blízká. Byli moje první "drsná" skupina, kterou jsem poslouchala, jejich písně mě provázely bouřlivými teenagerovskými léty. Prostě kapela-srdcovka. Nemám sice všechny jejich alba, ale mám jich celkem dost. Byla jsem na dvou posledních koncertech, které v Praze odehráli (2005 a 2010). Měla jsem číro, začala hrát na kytaru a mluvila sprostě. Myslela jsem, že jsou punk.